تبلیغات موبایلی چیست؟

تبلیغات موبایلی چیست و چگونه باعث رشد کسب و کارها می شود؟

تبلیغات موبایلی چیست؟

امروزه بیش از نیمی از زمانی که در تمام رسانه‌های دیجیتال گذرانده می‌شود مختص به استفاده از موبایل هاست . بنابراین، تبلیغات موبایلی می‌تواند از جایگاه ویژه‌ای برای جذب مشتری برخوردار باشد.

همانطور که از نام آن پیداست این نوع تبلیغ، دسته‌ای از تبلیغات دیجیتال است که بر روی صفحه موبایل نمایش داده می‌شود که می‌تواند ارسال یک متن از طریق پیامک باشد یا اینکه تبلیغات کلیکی یا نصبی در صفحات وب، اپلیکیشن‌ها و یا بازی‌های موبایلی باشد.

متخصصین در زمینه تبلیغات دیجیتال معتقدند مبلغی که در سال ۲۰۱۸ برای تبلیغات موبایلی صرف می شود با  ۲۰ درصد افزایش به بیش از ۷۰ میلیارد دلار خواهد رسید و این مبلغ ۷۵ درصد کل تبلیغات دیجیتال در جهان خواهد بود.در دهه گذشته نیز شاهد رشد عجیب ۲۱۷۷۵ درصدی در تبلیغات موبایلی بوده ایم.زیرا فقط ده سال از زمانی که کل تبلیغات موبایلی در جهان ۳۲۰ میلیون دلار ارزش داشته است می گذرد. این تغییرات سریع در ده سال گذشته و هم چنین پیش بینی ادامه رشد تبلیغات موبایلی به واسطه نوآوری های گوگل، فیسبوک اتفاق افتاده است و البته می توان از موج عظیم تولید اپلیکیشن های کاربردی در اندروید و iOS نیز به عنوان عامل مهمی در رشد تبلیغات موبایلی نام برد.

تبلیغات موبایلی

تبلیغات موبایلی چیست؟

تبلیغات موبایلی درواقع به انجام هرگونه تبلیغات از طریق موبایل، تبلت و دیگر دستگاه های ارتباط بی سیم می باشد. بهترین ویژگی تبلیغات موبایلی که باعث محبوبیت و رشد آن شده این است که وسیله ای که بر روی آن تبلیغ انجام  می شود، وسیله ای شخصی و مربوط به یک فرد خاص است. در نتیجه موبایل ها دقیق ترین وسیله و بهترین کانال ارتباط شما برای هدف قرار دادن مخاطبین خاص هستند البته در صورتی که بتوانید مخاطب هدف را به درستی بشناسید.امروزه تبلیغات موبایلی عموما در اپلیکیشن های موبایل و وب سایت ها انجام می شود. تبلیغات  موبایلی  می تواند از هر نوع متن (text) ، فیلمهای فلش (flash movies) ، بنر ، صوت (audio) و ویدئو باشد.

تبلیغات موبایلی چگونه باعث رشد کسب و کار می شود؟

هدف از این نوع تبلیغات برآورده ساختن نیازهای هر دو گروه تبلیغ‌دهندگان و ناشران است.
تبلیغ‌دهندگان به کمک تبلیغات موبایلی تپسل می‌توانند محصول خود را از طریق برندسازی با نمایش تبلیغ، هدایت به صفحه فرود با کلیک بر تبلیغ، جذب کاربر با کیفیت در حجم زیاد با نصب اپلیکیشن و یا انجام فعالیت‌های تعریف‌شده مانند عضویت، استفاده از خدمات و … به مخاطبان واقعی خود معرفی کنند.
همچنین، ناشران تبلیغات به کمک آن می‌توانند بدون از دست دادن تجربه کاربری خود یک جریان درآمدی پایدار داشته باشند و در هر لحظه جایگاه تبلیغاتی خود را با بالاترین قیمت بین گستره وسیعی از تبلیغ دهندگان به مزایده بگذارند و آن را به بیشترین قیمت بفروشند.

در شرایطی که گوگل، تلگرام، فیس بوک و … کاربران سراسر دنیا را به استفاده های رایگان از خدمات IT عادت داده اند، از جمله راه های موفقیت در زمینه اپلیکیشن تولید اپلیکیشن های رایگان با پرداخت درون برنامه ای است. در این شرایط بخش عمده کسب درآمد اپلیکیشن ها بر مبنای تبلیغاتی است که بر روی اپلیکیشن های خود قرار می دهند.بر اساس آمار کافه بازار تنها ۱۷ هزار نرم افزار کاربردی اندرویدی ایرانی در حال نشر هستند.

تبلیغات موبایلی

انواع مدل های تبلیغات موبایلی

به طور کلی با چهار مدل تبلیغات بر روی موبایل نمایش داده می شود: تبلیغات ویدئویی مبتنی بر پاداش (.Rewarded Video Ad) ، تبلیغات بینابینی (Interstitial) ، تبلیغات پیش‌نمایشی (Pre-roll) و تبلیغات هم‌نما (Native)

تبلیغات ویدئویی مبتنی بر پاداش (Rewarded Video Ad)

این مدل تبلیغاتی مناسب اپلیکیشن‌های با پرداخت درون‌برنامه‌ای است. در این مدل کاربر با تماشای کامل یک ویدئوی کوتاه تبلیغاتی، جایزه‌ای با مقداری که ناشرین از قبل تعیین کرده‌اند دریافت می‌کند. این تبلیغات مناسب‌ترین نوع تبلیغ برای حفظ تجربه کاربری است. از طرف دیگر چون کاربران با انتخاب خود و برای دریافت جایزه اقدام به تماشای این تبلیغات می‌کنند نرخ نمایش کامل ویدئو (Completion Rat  یا به اختصار  CR) در این مدل بالاست و به همین دلیل درآمد موثر هزاره (eCPM) هم در این تبلیغات بیش از سایر تبلیغات است.

تبلیغات بینابینی (Interstitial)

این تبلیغات هنگام استفاده‌ی کاربر از اپلیکیشن و بدون انتخاب او به نمایش درمی‌آیند و در دو شکل تصویر بنری تمام‌صفحه(Web View  بینابینی) و ویدئوی گذرپذیر (Skippable) قابل استفاده هستند. در تبلیغات ویدئویی گذرپذیر مطابق راهکار پیاده‌سازی شما، در زمان مشخصی ویدئو برای کاربر پخش می‌شود و کاربر در صورت عدم علاقه به تماشا می‌تواند پس از گذشت ۵ ثانیه از تماشای ادامه‌ی ویدئو انصراف دهد. از آن‌جایی که این تبلیغات براساس تصمیم ناشر – و نه تصمیم کاربران – آغاز می‌گردد، نرخ درگیری تبلیغاتی کاربران (Adoption Rate) آن‌ها بالاست اما مشکل اصلی در آن‌ها پایین بودن نرخ تماشای کامل ویدئو است. تپسل براساس اینکه کاربران تا چه میزان به تماشای ویدئو ادامه بدهند و براساس تعرفه‌ی هر کمپین خاص، درآمدی برای ناشرین در نظر می‌گیرد و به این ترتیب ناشرین می‌توانند از این دسته از تبلیغات هم استفاده کنند.در نسخه منتشرشده SDK  تپسل تبلیغات ویدئویی گذرپذیر قابل استفاده هستند و در آپدیت بعدی، تبلیغات تمام‌صفحه هم در دسترس خواهند بود.// هنوز همینطوره؟ یا این مال قدیمه؟

تبلیغات پیش نمایشی (Pre-roll)

این تبلیغات برای اپلیکیشن‌هایی که بخشی از آن‌ها مربوط به نمایش محتوای ویدئویی به کاربران است مفید هستند، مخصوصا اگر میانگین مدت زمان ویدئوهای ارائه‌شده در اپلیکیشن کمتر از ۲ دقیقه باشد، تبلیغات پیش‌نمایشی بهترین انتخاب هستند. در این تبلیغات، ویدئویی بسیار کوتاه در ابتدای ویدئوی اصلی به کاربر نشان داده می‌شود و سپس ویدئوی اصلی آغاز می‌شود و در نهایت به ازای هر نمایش ویدئوی تبلیغاتی، درآمدی برای توسعه‌دهنده لحاظ خواهد شد.

تبلیغات هم نما (Native)

تبلیغات هم‌نما به تبلیغاتی می‌گویند که با همانندسازی ظاهر تبلیغ با رابط کاربری اپلیکیشن، باعث توجه بیشتر کاربر و عدم آزار او می‌شوند. هدف اصلی تبلیغات هم‌نما این است که با ارائه‌ی تبلیغات به صورت هماهنگ با اپلیکیشن، یکپارچگی، هویت بصری و تجربه کاربری را حفظ کنند و در عین حال، جریان درآمدی جدیدی برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها فراهم کنند. در واقع حسن این تبلیغات برای تبلیغ‌دهندگان جلب توجه کاربر و برای ناشرین، درآمدزایی توام با عدم تخریب تجربه کاربری است.

انواع روش های تبلیغات موبایلی

در کمپین های تبلیغاتی دیجیتال چهار روش متداول برای تبلیغات در موبایل وجود دارد. این روش های عبارتند از  CPA ، CPI ،  CPCV ، CPV .

هزینه به ازای فعالیت خاص CPA یا (Cost Per Action)

cpa

در این روش تبلیغ دهنده زمانی به شبکه های تبلیغاتی پول پرداخت می کند که عمل مورد نظر او انجام شده باشد. این عمل می تواند کلیک ، بازدید کامل ویدئو ، پر کردن فرم، عضویت و … باشد. این مدل جامع خود می تواند شامل یکی از عناوین زیر برای قیمت گذاری باشد.

هزینه به ازای نصب CPI یا (Cost Per Install)

cpi

CPI یا هزینه در ازای نصب مقدار متوسط هزینه ای است که تبلیغ دهنده باید به ازای هر نصب به شبکه تبلیغاتی بپردازد.استفاده از این روش برای افزایش تعداد کاربران یک اپلیکیشن موثر است. متاسفانه در این زمینه نیز افراد و یا شرکت هایی دست به تقلب می زنند و سعی در  ایجاد نصب های غیرواقعی می کنند. شرکت های بین المللی معتبر تبلیغاتی مانند adjust در این زمینه فعالیت های کارآمدی داشته اند و تقریبا راه را برای سو استفاده با ایجاد نصب های تقلبی بسته اند.به تقلب های تبلیغاتی در شمارش نصب SDK Spoofing  گفته می شود.

هزینه به ازای نمایش کامل ویدئو CPCV یا (Cost Per Complete View )

در این روش قیمت گذاری کمپین های دیجیتال  تبلیغ دهنده به ازای هر نمایش کامل ویدئو مبلغ مشخصی را به شبکه پرداخت می کند. این نوع از کمپین برای آگاه سازی مردم از برند مناسب است. اما در انتهای ویدئو نیز می تواند دارای یک بنر با CTA باشد که بیننده را به کلیک بر روی آن تشویق می کند.

هزینه به ازای هر کلیک CPC یا (Cost Per Click)

cpc

در این نوع قیمت گذاری کمپین های دیجیتال، تبلیغ دهنده به ازای هر کلیک به  شبکه تبلیغاتی پول میدهد.طبیعتا کلیک بر روی تبلیغات باید در نتیجه علاقه کاربر نسبت به محصول مورد نظر باشد و روش های ساختگی و تقلبی در تبلیغات که در بعضی شرکت های نامعتبر استفاده می شود  اصزلاحا کلیک تصنعی یا غیرواقعی نامیده می شود. تپسل تا به حال در مبارزه با تقلب های تبلیغاتی فعالیت های بسیاری انجام داده است.توصیه می کنیم برای اطلاع بیشتر در زمینه تقلب های تبلیغاتی کتاب الکترونیکی مقابله با تقلب در صنعت تبلیغات موبایلی را مطالعه کنید.

سرویس تبلیغات موبایلی تپسل

تپسل، یک بستر تبلیغات موبایلی است که تبلیغات را هوشمندانه به کاربران نمایش می‌دهد و با در اختیار داشتن شبکه گسترده‌ای از رسانه‌های دیجیتال و ارائه انواع تبلیغات مختلف بر روی این رسانه‌ها نیازهای تبلیغاتی برندها را برآورده می کند. هم‌چنین با ارائه هوشمند تبلیغات به کاربران، جریان درآمدی پایدار و قابل‌توجهی را بدون آسیب به تجربه کاربری برای صاحبان رسانه فراهم می‌کند.در واقع تپسل علاقه‌مندی‌های کاربران ایرانی موبایل را می‌شناسد و تبلیغ را متناسب با علایق کاربران به آن‌ها نمایش می‌دهد. بنابراین، تبلیغات تاثیر بیشتری بر کاربران می‌گذارد و احتمال تبدیل شدن یک کاربر معمولی به مشتری بیشتر می‌شود.

مزیت سرویس تبلیغاتی تپسل

مزیت تپسل نسبت به سایر سرویس‌های تبلیغاتی بهینه بودن تجربه کاربری آن است. کاربرانی که با استفاده از انجام تبلیغات توانسته‌اند از قسمت‌های فروشی اپلیکیشن استفاده کنند نه تنها احساس نارضایتی نمی‌کنند، بلکه از استفاده‌ی رایگان از محتوای برنامه احساس رضایت کرده و از انجام تبلیغات خوشحال هستند. در مورد اپلیکیشن‌های رایگان هم تدابیر اندیشیده شده در SDK ویدئویی تپسل، باعث می‌شود کیفیت برنامه‌ی شما و احساس رضایت کاربران حفظ شود.

همین حالا شروع کن!

اگر تبلیغ‌دهنده و یا صاحب رسانه هستید، به تپسل بپیوندید. تپسل با استفاده از سیستم هوشمند خود و اطلاعات جامعی که از کاربران آنلاین ایرانی دارد، مخاطبانتان را شناسایی می‌کند و تبلیغات هدفمند را به گونه‌ای جذاب به آن‌ها نمایش می‌دهد.

بلوک آموزشی جدید در کالج تپسل: اینستاگرام مارکتینگ